Буцький каньйон

1

Буцький каньйон – живописний каньйон на р. Гірський Тікич, що розташований біля смт Буки Маньківського району Черкаської області. За красиві краєвиди це місце ще називають «Маленькою Швейцарією». З 1975 р. отримав статус державної пам’ятки природи місцевого значення з площею 80 га.

Це природне диво сформувалося у протерозойських гранітах, яким на сьогоднішній день вже 2 млрд. років. Його довжина – бл. 3 км (дехто стверджує, що 5 км), ширина – 80 м, висота –25 м ( за іншими даними – 30 м). Це дивовижний скелястий каньйон, що має виступи сірого граніту (їх висота бл.30 м) , відомий не тільки своєю красою, а й прилеглими пам’ятками історії та природи.

Вхід до Буцького каньйону

По-перше, саме смт Буки має досить цікаву історію. Буки було засновано в пер. пол. XVI ст. польськими магнатами Калиновськими. Назву село отримало від значної кількості букових дерев,що росли колись на тому місці. Але найбільш відоме село першою гідроелектростанцією в Україні, що знаходилась на р. Гірський Тікич – Букська ГЕС ім. Г.І. Петровського.

По-друге, каньйон бере початок за 800 м нижче від греблі вже не діючої Буцької ГЕС. Нині там лише руїни цієї ГЕС, але які можна оглянути.

По-третє, біля цього каньйону розташований утворений р. Гірський Тікич та відомий своєю гучністю – водоспад «Вир», який з 1972 р. є гідрологічною пам’яткою місцевого значення. Походження його штучне, оскільки «Вир» був фрагментом гідротехнічних споруд Буцької ГЕС. Висота водоспаду – 2 м. Біля нього ще збереглися залишки водяного млина, який спорудили тут в ХІХ ст.

По-четверте, одна зі наймасивніших скель Буцького каньйону, а саме «Скеля Родіонова» є також досить мальовничою. Вона названа на честь знаного українського геолога-петрографа С. Родіонова. Хоча є місцева легенда, що скеля названа насправді на честь козака, котрий там загинув. Цьому об’єкту хочуть надати статус пам’ятки місцевого значення.

По-п’яте, Буцький каньйон має свої, досі не розгадані таємниці. Тут знаходяться залишки рукотворної споруди, зробленої з великих брил граніту. По зовнішньому вигляді споруда подібна знаменитого Стоунхенджа. Тому цю споруду з брил назвали «Український Стоунхендж». На даний момент іде активне дослідження цього цікавого і таємничого феномена.

Для туристів та подорожуючих.

Скелі та красоти Буцького каньйону, водоспад «Вир», «Український Стоунхендж, Буцька ГЕС – це все об’єкти , які можуть привабити туристів з різними захопленнями та вподобаннями. Естетична насолода від пейзажів та краєвидів каньйону та водоспаду, містика «Стоунхенджа», інтригуючі відвідини руїн Буцької ГЕС – це все може вилитись у цікаву та захоплюючу екскурсію. Крім цього, в скелях є природні колодязі, джерельну воду з яких час від часу набирають собі місцеві жителі. Тож і ви можете там втамувати свою спрагу. Загалом ця місцина є неперевершеною рекреаційною зоною, де можуть як відпочивати так займатися альпінізмом (скелелазінням) та плавання на байдарках. Залишки водяного млина ХІХ ст. нині активно реконструюють під готель для туристів.

6

Изображение 077

Изображение 076

Изображение 011

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Дорога.

Добратися до красот  Буцького каньйону легко. Із Києва авто – по Одеській трасі до Жашкова, звідти 35 км до Буків. Час на дорогу – 2,5-3 години.

Аєрозйомка Буцького каньйону Україна, Черкаська область, Маньківський район

Україна Вражає: Буцький Каньйон — Ранок — Інтер

Джерело публікації

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий