Кардіолог розповів про зміни тиску, які часто провокують інсульт, мова не про підвищення

davlenie-720x400_c

 

«Регулярно перевіряйте свій тиск», — закликають медики. При цьому заведено вважати, що йдеться суто про пересторогу щодо підвищеного тиску. 

 

Тоді як насправді медики наполягають, що треба знати й про схильність організму до зниження тиску — такий стан також становить небезпеку. Про це розповіли Анатолiй Дорогой, доктор медичних наук, ННЦ «Iнститут кардiологiї iменi М. Д. Стражеска», Петро Бідзіля, кандидат медичних наук Запорiзького державного медичного унiверситету, та лікар-кардіолог Тарас Чабан, голова ВГО «Українська серцева фундація».

Чому розвивається гіпотонія?

А. Дорогой: Нагадаю, нормою вважаються показники артеріального тиску в межах 120/80 міліметрів ртутного стовпчика. Мінімально допустимим є зниження цих показників до позначок 110/70 міліметрів ртутного стовпчика, нижче — це гіпотонія (артеріальна гіпотензія).

Є фізіологічна гіпотонія. Цей стан характерний молодості, коли людина не відчуває погіршення самопочуття, натомість показники артеріального тиску заниженi. Доволі часто таке стається в дівчаток (що пов’язано з періодами менструального циклу), буває і в юнаків, і в людей старшого віку.

Ці показники можуть опуститися ще нижче?

П. Бідзіля: — Звісно, на це організм сигналізує цілим набором симптомів. Зокрема, при цьому людина відчуває слабкість, стає млявою, нерідко потерпає через запаморочення та сонливість, у неї знижується працездатність. А може і знепритомніти. Але, на жаль, артеріальна гіпотензія може супроводжувати й серйозні порушення стану здоров’я. Наприклад, таке стається при проблемах зі
щитоподібною залозою, з наднирниками, печінкою, при виразковій хворобі, анемії і навіть при новоутворах. Тому якщо ви часто потерпаєте через те, що знизилися показники артеріального тиску, слід пройти обстеження й виявити причину патології. До речі, гіпотоніки також чутливi до різких змін температур повітря й
атмосферного тиску. Тому перехід до зимового періоду може в них супроводжуватись погіршенням самопочуття.

Часто люди не мають гіпотонію за проблему, мовляв, це не може стати причиною важких наслідків для здоров’я. Чи таке судження слушне?

Т. Чабан: Мушу заперечити. З віком тиск у людини трохи підвищується, здавалося б, гіпотонікам це на користь, адже показники тоді нормалізуються. Але насправді організм гіпотоніка через свою природу «не розрахований» на вищі показники, він має свою норму. Тому в людей зi зниженим  тиском тиск 120/80 сприймається вже як гіпертонія. І діяти в таких випадках здебільшого потрібно як при лікуванні гіпертонії — вживати ліки для зниження тиску.

kak-izmeryat-davlenie-pravilno-elektronnym-tonometrom

Але і це ще не все, можуть бути й гірші наслідки. Наприклад, буває таке, що при різкому зниженнi тиску судини мали б розширитись (аби підтримати кровотік у потрібному стані). Але через склеротизацію вони залишаються у звуженому стані.
Наслідками цього може бути розвиток ішемії, ішемічного інсульту.

Люди із низьким тиском постійно його собі підвищують коньяком
і кавою — чи це не шкодить здоров’ю?

Йдеться про чинники, котрі просто нищівно впливають на серцево-судинну систему. Кава й коньяк полiпшують стан гіпотоніка на якийсь час, але при тому збуджується нервова система, токсичного впливу зазнають судини серця. А найгiрше, вони опиняються під дією таких гормонів, як адреналін та норадреналін.
Це заважке навантаження, тим бiльше, якщо людина отак «лiкується» регулярно. Медики нерідко радять для полiпшення самопочуття людям із низьким тиском вживати препарати на рослинній основі (наприклад, елеутерокок, левзею), але лише короткий час, доки не з’ясовано причину артеріальної гіпотензії.

Тож якщо гіпотонія призводить до погіршення самопочуття, треба пройти обстеження, щоб встановити основну причину такої патології. Це може бути, наприклад, запалення легень, нестача кисню, ураження серця. Лише після усунення першопричини можна  вплинути на гіпотонію.
Поділитися з друзями:

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий